Temat

Koszt projektu

Temat 1 Koszt projektu
Pytanie

Ile kosztuje projekt budowlany lub projekt wnętrz?

Odpowiedź

Koszt projektu architektoniczno-budowlanego domu jednorodzinnego lub projektu wnętrz zależy od kilku czynników. Klienci pytający o koszt usługi projektowej przede wszystkim łączą cenę z metrażem domu lub wnętrza, co w wielu przypadkach wydaje się racjonalne i oczywiste, lecz może prowadzić do wielu nieporozumień. W przypadku projektów domów należy bowiem pamiętać, że metraż nie jest jedynym wskaźnikiem, który wpływa na cenę. Same domy mogą być duże i małe, podpiwniczone lub nie, proste w formie i bardzo wyszukane, wznoszone w rozmaitych technologiach, posadowione tradycyjnie, na płycie fundamentowej, palach i studniach, a niektóre domy nawet mogłyby na pierwszy rzut oka przeczyć prawom grawitacji. Działki są rozmaite: płaskie, pochyłe, podmokłe, suche, wyposażone we wszystkie media i takie, do których media trzeba dopiero doprowadzić. Jedne wymagają odrolnienia, inne znów przeznaczone są pod budownictwo. Niektóre projekty to stosunkowo proste adaptacje tzw. 'projektów katalogowych' (choć trzeba przyznać, że czasem i przeróbki gotowej dokumentacji potrafią być bardzo czasochłonne), inne znów wiążą się z opracowywaniem od zera koncepcji z wizualizacjami, która jest wielokrotnie zmieniana w poszukiwaniu pożądanego efektu funkcjonalnego i przestrzennego. Bywa, że projekt polega na rozbudowie lub przebudowie istniejącego obiektu, co z kolei wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych ekspertyz i inwentaryzacji. Różne są także rozwiązania instalacyjne: od ogrzewania ekogroszkiem z wentylacją grawitacyjną po rozwiązania ekologiczne takie jak ogrzewanie pompą ciepła, z wentylacją mechaniczną, rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła. Przy tak wielu zmiennych i oczekiwaniach klienta dotyczących rozsądnej kwoty za usługę projektową wycena "z metra kwadratowego" nie zawsze ma sens. Projekt pełnobranżowy to opracowanie, które jest efektem pracy całego zespołu ludzi: architekta, konstruktora, instalatora, elektryka, czasem drogowca i innych specjalistów, którzy zmieniają się w zależności od zakresu projektu i wyzwań, którym trzeba stawić czoła.

Jeśli chodzi o projekty wnętrz to także bywają bardzo zróżnicowane, podobnie zresztą jak gusta i potrzeby inwestorów: innego zakresu pracy wymagają wnętrza minimalistyczne w niewielkiej kawalerce w Warszawie, w której każdy detal musi być dopracowany do perfekcji, zupełnie odmiennego podejścia będą wymagały rozległe wnętrza klasyczne w Radomiu lub temat polegający na czystym dekoratorstwie lub projekcie małej łazienki w Łodzi. Każdy inwestor ma odmienne wymagania: jedni potrzebują prostego pomysłu na wnętrze, inni znów oczekują projektu wnętrz z dokumentacją wykonawczą, wizualizacjami, nadzorem autorskim i pomocą w wyborze wyposażenia.

Zarówno projekt wnętrz jak i domu jednorodzinnego to za każdym razem odmienne zadanie któremu należy się przyjrzeć i szczegółowo omówić przed wyceną. Rzetelna wycena jest podstawą udanej współpracy. Zapraszamy zatem na spotkanie, rozmowa przecież nic nie kosztuje!

(C) Copyright 2013 AP2 Architekci :: Oferujemy: Projekty domów :: Projekty wnętrz :: Domy energooszczędne :: Wizualizacje :: Architekt Łódź, Warszawa