Temat

Adaptacja projektu gotowego

Temat 2 Adaptacja projektu gotowego
Pytanie

Czym różni się projekt indywidualny od projektu gotowego lub typowego? Z czym wiąże się adaptacja projektu?

Odpowiedź

Aby odpowiedzieć na to pytanie niezbędna jest wiedza czym jest projekt indywidualny (o czym piszemy szeroko na naszej stronie w kolejnym miejscu). Adaptacja projektu gotowego jest szczególną formą projektu budowlanego: Klient zgłasza się do architekta po uprzednim zakupie projektu typowego w pracowni, która oferuje tego typu opracowania. Projekt typowy to opracowanie rysunkowo-opisowe, które zawiera komplet rysunków architektonicznych, konstrukcyjnych i instalacyjnych dla domu, którego projekt nabyto. Projekt ten nie zawiera danych na temat usytuowania obiektu na działce będącej własnością Inwestora. Nawet jeśli Inwestor nie ma uwag i nie chce wprowadzić żadnych zmian do świeżo nabytego opracowania, to i tak musi więc poszukać projektanta, który dokona adaptacji projektu gotowego do warunków lokalnych. Na czym ta adaptacja polega?

Przede wszystkim na sporządzeniu projektu zagospodarowania działki i wrysowaniu na ten projekt 'przedmiotu zamówienia'. Projekt zagospodarowania sporządza się na mapie do celów projektowych (trzeba taką zamówić u geodety) i wrysowywuje się nań sam dom oraz wszystkie inne elementy zagospodarownia: instalacje zewnętrzne, podjazd, szambo, przydomową oczyszczalnię ścieków itp. Oprócz tego projektant adaptujący, przy pomocy konstruktora, dokonuje stosownych zmian (o ile są konieczne) w sposobie posadowienia budynku, a także we współpracy z instalatorem zmienia instalacje wewnętrzne (np. z ogrzewania gazowego na ekogroszek). Jeśli Klient życzy sobie zmian w samym projekcie architektonicznym (np. zmiana wielkości okien czy układu pomieszczeń) - także nanosi stosowne zmiany po uprzednim uzyskaniu na nie zgody autorów projektu gotowego. W każdym przypadku istnieje konieczność przeprowadzenia najbardziej czasochłonnej i najmniej przyjemnej części projektowania: dokonania całej serii uzgodnień formalno-prawnych przyłączy z odpowiednimi gestorami sieci, zarządcą dróg itd.

Pytanie

Co zyskuje Klient kupując projekt gotowy?

Odpowiedź

Przede wszystkim wybiera ten projekt spośród wielu wariantów dostępnych na stronie pracowni zajmującej się takimi projektami. W domowym zaciszu przegląda niezliczone warianty rzutów i wizualizacje, czasem także wizualizacje przykładowych projektów wnętrz. Nie musi przechodzić z architektem całego procesu związanego z opracowaniem wymarzonej koncepcji i bryły, oszczędza czas i pieniądze które wiążą się z tym etapem przygotowania inwestycji. Zakup projektu gotowego i jego adaptacja są przeważnie tańsze niż opracowanie projektu indywidualnego 'od zera', choć koszta te to nie tylko sam zakup projektu gotowego. Za adaptację trzeba także zapłacić projektantowi adaptującemu, często niemałe pieniądze. Zdarza się także, że zmian w projekcie jest na tyle dużo, iż koszt zakupu projektu gotowego wraz z jego adaptacją przewyższa koszt projektu indywidualnego. Jest to znak, że Klient prawdopodobnie nie najlepiej wybrał projekt gotowy, że w gruncie rzeczy projekt ten się nie podoba lub nie pasuje do działki: trzeba go po prostu znacznie zmienić. Aby wybór projektu był jak najlepszy, warto przed zakupem gotowca skonsultować plany z architektem, który będzie dokonywał adaptacji. Architekt sprawdzi projekt z decyzją o WZiZT lub zapisami planu miejscowego, doradzi zasadność ewentualnych zmian i pomoże zdecydować czy projekt jest trafnie wybrany pod kątem usytuowania na działce. Jeśli nie przewiduje się znaczących zmian w projekcie i Klient jest przekonany, że dobrze wybrał i wybór ten mu się podoba - zyskuje On spokój i nie bierze na siebie ryzyka, którym obarczona jest współpraca z architektem nad projektem indywidulanym. Projekt indywidualny startuje przecież od zera i nikt nie da gwarancji, że architekt - nawet z najlepszym portfolio - wstrzeli się w oczekiwania Inwestora.

Pytanie

A jakie wady ma zakup przez Inwestora projektu gotowego?

Odpowiedź

Projekt gotowy nigdy nie jest projektem 'skrojonym na miarę'. Ten projekt nie jest przecież owocem kilkunastu wspólnych spotkań, modyfikacji, przymiarek i zmian. Kupując projekt gotowy nie mamy często wpływu na instalacje w tym projekcie są zawarte, trudniej sterować tym wszystkim, co możemy omówić z architektem podczas pracy nad rozwiązaniem indywidualnym. Bywa, że Inwestorzy decyzję o zakupie projektu indywidualnego podejmują na bazie rachunku ekonomicznego ('tak będzie taniej'); idą z projektem do architekta, negocjują z nim jak najniższą stawkę za adaptację i otrzymują produkt, który do końca nie spełnia Ich oczekiwań. Zdarza się, że podczas zmian w projekcie adaptowanym, ze względu na niski kontrakt, obie strony nie decydują się na współpracę, która ma miejce przy każdym projekcie indywidualnym: sprawdzenie jak zmiany wpłyną na bryłę czy układ funkcjonalny.

Pytanie

Które rozwiązanie zatem wybrać?

Odpowiedź

Na pewno decyzję trzeba podjąć zgodnie z własnym sumieniem, choć my - jako architekci - zdecydowanie polecamy projekty indywidualne. Są one owocem wielu wspólnych spotkań, uzgodnień dotyczących budżetu, szczegółów takich jak rolety, okna, drzwi, kolorystyka, materiały, instalacje wewnętrzne, typ okien itd. Podpowiadamy jaki wpływ mają decyzje dotyczące bryły na układ wnętrz i odwrotnie. W naszej pracowni wszystkie propozycje sprawdzane są na niezliczonej ilości wizualizacji i szczegółowo omawiane z Klientem, aby był w pełni usatysfakcjonowany.

(C) Copyright 2013 AP2 Architekci :: Oferujemy: Projekty domów :: Projekty wnętrz :: Domy energooszczędne :: Wizualizacje :: Architekt Łódź, Warszawa